Ansvarig mäklare: Marianna Maatouk
073-400 16 03
marianna.maatouk@bronzefast.se
Läs mer om Marianna Maatouk
Ör
Välkomna till Örsvängen 9
2 695 000 SEK |74 Kvm |3 Rok |1tr, hiss |3 806 kr/mån
Beskrivning
Välkomna till Örsvängen 9
Välkommen till denna optimala trea i fantastiska Ör, En ytterst välplanerad och insynsskyddad bostad. Med stora fönsterpartier låter bostaden präglas av underbart ljus och härlig rymd. Omfamnas av social planlösning, inglasad balkong, modernt renoverat kök, helkaklat badrum och gäst-WC samt ordentliga sovrum.
Här bor ni i ett bra läge med närhet till naturstråk och lummig grönska med Lötsjön och Råstasjön, kolonilottsområde samt promenadavstånd till såväl handel som T-bana och buss. Föreningen är välskött med god ekonomi samt genomfört samtliga större renoveringar.
Välkommen på visning!
För mer information vänligen kontakta ansvarig mäklare.
OMRÅDE
Med gångavstånd till vackra Råstasjön, Lötsjön och golfängarna som erbjuder strandpromenader och Sundbyberg C med butiker, restauranger samt goda kommunikationer. Promenadavstånd till t-banestationer, bussar, mataffärer och Mall of Scandinavia. Välkommen till områdets bästa förening rent ekonomiskt, som har utfört ett stambyte och kan erbjuda sina medlemmar låga avgifter. För den aktive finns utanför porten flertalet padelbanor även Sundbybergs tennisklubb finns en bit bort. Ör är ett populärt område nära både natur och citypuls. 10 min från porten har man ett lokalt centrum (Hallonbergen centrum) där det finns mataffärer, gym, restauranger och tunnelbana (blå linje) samt ett stort busstorg.
Fakta
Pris
2 695 000 kr
Avgift
3 806 kr/mån
(inkl värme, VA och kabel-TV(basutbud))
Våning
1, hiss finns
Typ
Bostadsrätt
Antal rum
3
Boarea
74 kvm
Byggår
1965
Indirekt nettoskuldsättning
422895 kr
Andel i förening
0.8741%
Andel av årsavgift
0%
BR/BRF-information
I brf Hästhoven 2 finns det 128 stycken lägenheter varav 103 stycken är bostadsrätter och 29 stycken är hyresrätter. Det finns även 2 stycken uthyrda lokaler i föreningen.
Föreningen äger marken.
Driftkostnad
Elkostnad
3 000 kr/år
Försäkring
1 800 kr/år
Total driftkostnad
4 800 kr/år